The G5CA-1A4-DC24 is a kind of PCB relay with DC 24 V. It is compliant with UL, CSA, and EN/TUV standard. It is a power relay designed for applications switching power loads such as heaters in electric household appliances.The G5CA-1A4-DC24 is not allowed to switch micro loads less than 100 mA, such as in signal applications.
Parametrics
G5CA-1A4-DC24 characteristics: (1)Contact resistance: 30 mΩ max. (quick-connect terminals type: 100 mΩ max.); (2)Operate time: 10 ms max. (15 ms max.); (3)Release time: 10 ms max.; (4)Insulation resistance: 1,000 MΩ min. (at 500 VDC); (5)Dielectric strength: 2,500 VAC, 50/60 Hz for 1 min. between coil and contacts; 1,000 VAC, 50/60 Hz for 1 min. between contacts of same polarity; (6)Impulse withstand voltage: 4,500 V (1.2 x 50 μs); (7)Vibration resistance Destruction: 10 to 55Hz, 1.5-mm double amplitude; Malfunction: 10 to 55 Hz, 1.5-mm double amplitude; (8)Shock resistance: Destruction: 1,000 m/s2 (Approx. 100 G); Malfunction: 200 m/s2 (Approx. 20 G); (9)Minimum permissible load: 5 VDC, 100 mA; (10)Ambient temperature Operating: -25℃ to 70℃ (with no icing or condensation); (11)Ambient humidity Operating: 5% to 85%; (12)Weight Approx.: 8 g (for TP model: Approx. 9.6 g).
Features
G5CA-1A4-DC24 features: (1)Ideal for switching power in household appliances or for outputs from industrial devices; (2)Subminiature dimensions: 16 x 22 x 11 mm (L x W x H); (3)High-sensitivity models available with low power consumption (150 mW); (4)UL recognized / CSA certified; (5)Fully sealed models and quick-connect terminal models; (6)available (#187 load contact terminals); (7)RoHS Compliant.
Diagrams
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
G5CA-1A4-DC24
G5CA-1A4-DC24
Omron Electronics
General Purpose / Industrial Relays Sealed SPST-NO 24VDC
Data Sheet
Quantity
G5CA-1A DC12
G5CA-1A DC12
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Data Sheet
G5CA-1A DC24
G5CA-1A DC24
Omron Electronics
General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay
G5CA-1A DC5
G5CA-1A DC5
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V
G5CA-1A4-DC12
G5CA-1A4-DC12
General Purpose / Industrial Relays Sealed SPST-NO 12VDC
G5CA-1A4-DC24
G5CA-1A4-DC24
G5CA-1A4-DC5
G5CA-1A4-DC5
General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay Sealed SPST-NO 5VDC